Sorozatunk második részéhez összehívtunk vegyészmérnökeinket, tenyérjósainkat, egészségügyi szakértőinket és színelméleti szakembereinket hogy választ adjuk a legégetőbb kérdések közül a másodikra: "Melyik a jó festék?"
Modern festéstechnika
Korunk fő festéstechnikai eljárása az akril alapokra épülő szintetikus, illetve olaj festék és pigment rétegek. Ennek fő előnye az egymást nem oldó, illetve gyorsan száradó felületek. Természetesen léteznek más sorrendek, megoldások, de ez jelenleg a makettezés domináns megoldása.
Milyen a jó festék? Itt a válaszok különbözőek lesznek, amire megint csak csoportokban nem annyira érdemes keresni a konkrét megfejtést, mivel nem létezik. Egy egy ág, iskola, de akár egyén is különböző preferenciák mentén választja ki az aktuális feladatokra ideális megoldást.
Általánosan preferált tulajdonságok:
- Szórópisztoly vagy/és ecset használhatóság - ezek néha kizárják egymást, de vannak márkák ahol a két kategória együtt is megjelenik, de más paramétereikben viszont gyengébben teljesítenek.
- Tapadás, ellenállóság - a festék tapad a felületre és száradás után ellenáll a különböző hatásoknak
- Gyenge ellenállóság, visszaszedhetőség - látszólag előnytelen tulajdonság, ám főleg a különböző felületi kopások megjelenítésénél hasznos lehet, akár köztes rétegekkel mint a hajlakk, koptató folyadékok, vagy mechanikus visszaszedéssel mint a csiszolás, illetve hígítókkal történő visszaszedéssel
- Színhelyesség - kor, nemzet, gyártó ill. típus specifikus árnyalatok, sok esetben némileg világosítva az eredeti szín kártyákhoz képes, de a kifújt festék árnyalat a felületen jobb esetben az eredeti árnyalatot adja vissza.
- Pigment minőség, intenzitás - minél kevesebb (különböző árnyalatú) és jobb minőségű pigmentből áll a festék, annál intenzívebb az árnyalat, ez általában előny, de katonai színeknél hátrány is lehet, viszont egyszerű az intenzitást tompítani.
- Időtállóság - eredeti csomagolásban való tárolás esetén itt jobb esetben évekről beszélhetünk, illetve fontos szempont hogy a kifújt festék belátható időn belül minimális, nem közvetlen napfény mellett ne mutassa a fakulás jeleit.
- Kompatibilitás - egyes festék típusok egymással való keverhetősége fontos szempont lehet
- Elérhetőség - ár és készlet az egyes piacokon, helyi törvény szabályozás befolyásolhatja, hogy képesek e leszünk megvenni az adott festéket
- Fém festékek, kritikus a pigment finomság, fémes hatás, esetleges ellenállása a felületnek maszkolás, matricázás és egyéb műveletek során
- Speciális kategória: autó festékek, fontos a pontos árnyalat, megfelelő csillogás, külön kategória amivel a cikk nem foglalkozik
- Speciális tulajdonságok: csillogás, színváltoztatás, sötétben világító, holo-fluo-foszfor, textúrák, UV - a festékek legújabb generációja már a kreatív ágazat megoldásait hozza, jelenleg a scifi és egyéb speciális ág a fő felhasználó a makettezésben, külön kategória amivel a cikk nem foglalkozik
Védekezés: Maszkok, elszívók, szellőztetés
Hígítók, hígítás:
Minden festékhez érdemes első körben a saját hígítóját használni. Természetesen léteznek kompatibilis hígítók, melyek nagyon jól működnek hasonló szerkezetű festékeknél és sok esetben a speciális hígítók módosítják kissé a festék, fújás paramétereit. Ilyenek a Leveling thinner, retarder, flow improver és társaik. Nevük eleve árulkodik a funkciójukról, pontos leírásuk megtalálható az üvegen, illetve a gyártók oldalán. A festék hígítási aránya és a használt nyomás szinten minden esetben egyéni. Sok paramétertől függ, magától az aktuális festéktől, a pisztolytól, a hőmérséklettől vagy a páratartalomtól, de akár az adott felülettől amit fújunk. Itt érdemes kísérletezni, alap szabály hogy mindig rázzuk fel jól a festéket és rendesen keverjük össze a hígítóval. Ne legyen benne nagyobb, szilárd szennyeződés és különböző típusú festékeket sose keverjünk össze, főleg a pisztolyban ne.Alapozás:
- indokolt, nem lacquer bázísú a felvitt réteg, hanem érzékenyebb
- indokolt, ha túl sok fém maratás és egyéb fém rész van a maketten
- indokolt, ha erősen, mechanikusan akarjuk koptatni, és az alapozó réteg lesz majd a kopás alsó rétege
Tisztítás, felület lemosása:
Festékek és főbb jellemzőik
A japán gyártók festékei a makettjeikkel együtt szinte az idők kezdetétől velünk vannak. Valószínűleg a legnépszerűbb festékek a mai napig. A Tamiya ugyan nem fedi le tűpontosan a manapság divatos RAL és RLM táblázatokat, de ennek ellenére mind a kezdők kedvence, mind pedig a rutinos makettezők gyakori választása. Kezdőbarát tulajdonságaik közé tartozik az elérhetőség, jó fedés, egyszerű fújás. A jártasabb makettezők pedig könnyedén kikevernek az adott palettából szinte bármit. Az utóbbi években megjelent Tamiya Retarder talán nem kapott elég figyelmet, de ecsetelhetővé teszi a főleg fújásra optimalizált termékcsaládot. A Tamiya inkább matt, míg a Gunze inkább félfényes verziókban érhető el. Érdemes ezekre figyelni.
Higítás: saját X-20A, Lacquer thinner, Leveling thinner és az ennek megfelelő különféle Gunze higítókkal is.
Keverhető: Gunze C illetve a legtöbb Lacquer festékkel is.
Speciális felhasználási lehetőségek:
Hajlakkozás: a festék kiválóan alkalmas a hajlakkos technika felső rétegéhez, vízzel, de akár saját hígítójával történő felhordás után a langyos vízzel átecsetelt felületet egyszerűen vissza tudjuk koptatni kemény szőrű ecsetekkel vagy tompa tárgyakkal. Sziget szerű felverődés, illetve éles, csík alakú kis méretű és realisztikus kopások könnyen elérhetőek.
Por hatások: a festékhez hozzáadott konyhai mosószer és víz kiváló különböző, leginkább függőlegesen ecsettel a felületre húzott por hatások imitálására
Tamiya PAINT RETARDER(ACRYLIC)- forradalmi termék a szőnyeg alatt
Lacquer vonal:
Euro akril:
Specialisták:
Humbrol, Revell szintetikus, Tamiya (enamel) festék - a múltban nagyobb népszerűségnek örvendő univerzális festékek. Pár szakin kívül érdekesek lehetnek specializált technikákhoz, mint a filterek, vagy száraz-ecsetelés, por effektek.
Mission models: a felületre gyengén tapadó, ezáltal könnyen visszaszedhető festék érdekes lehet különböző reduktív koptatási technikákhoz, ahol leszedjük a felső réteget és az alatta lévő látszik majd. Adalékkal szilárdabb felületet eredményez, ez nélkül a víz is oldja.
A további rétegek festékei
Szintetikus weathering termékek:
Előre bekevert olajfesték árnyalatok némi stabilizátorral esetleg textúrával. Előnyös lehet a megfelelő szín, azonban vigyázni kell, hogy fel legyen rázva a festék, mivel csillogós felületet eredményezhet a fel nem rázott anyag. Általában nagyon rövid időn belül kiszáradásra hajlamosak.Akril réteget nem oldja, szintetikusnál meg meg kell várni a teljes száradást.
Pigmentek:
Manapság nem annyira népszerű száraz festék típus, főleg a nehéz kezelhetősége, és a felületet menthetetlenül elszínező képessége végett. A pigmenteknek viszont a kialakult kontrollal rendelkező rutinos makettező hasznát veszi. Lánctalpak, különböző textúrázott föld és por hatások hasznos kellékei. Rögzítésük lehetséges X-20A Tamiya higítóval, vagy cseppentve, vagy pisztolyból messziről óvatosan ködölve, pigment rögzítővel, illetve olajfesték hígítókkal. Szinte semmilyen réteget nem old fel önmagában.
Ceruzák és egyebek:
Különleges termékek, bizonyos technikákhoz, használatuk korlátozott, inkább egyén függő, valószínűleg felesleges újabb adalék a fiókba, olyan feladatokra amit mással meg tudunk oldani. Daniel Zamarbide érdekes tutorial videókkal segíti a felhasználásukat.
Lakkok
Ecsetes festés
Ecsetek
A makettező kialakult eszköztára
Fotók:
Iwata
Paints on plastic
Adam Wilder
Kolinsky
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése