2025. március 3., hétfő

Mivel és hogyan fessek makettet? (2.rész: Melyik a jó festék?)

Sorozatunk második részéhez összehívtunk vegyészmérnökeinket, tenyérjósainkat, egészségügyi szakértőinket és színelméleti szakembereinket hogy választ adjuk a legégetőbb kérdések közül a másodikra: "Melyik a jó festék?"


Modern festéstechnika

Korunk fő festéstechnikai eljárása az akril alapokra épülő szintetikus, illetve olaj festék és pigment rétegek. Ennek fő előnye az egymást nem oldó, illetve gyorsan száradó felületek. Természetesen léteznek más sorrendek, megoldások, de ez jelenleg a makettezés domináns megoldása.

Milyen a jó festék? Itt a válaszok különbözőek lesznek, amire megint csak csoportokban nem annyira érdemes keresni a konkrét megfejtést, mivel nem létezik. Egy egy ág, iskola, de akár egyén is különböző preferenciák mentén választja ki az aktuális feladatokra ideális megoldást.

Általánosan preferált tulajdonságok:

  • Szórópisztoly vagy/és ecset használhatóság - ezek néha kizárják egymást, de vannak márkák ahol a két kategória együtt is megjelenik, de más paramétereikben viszont gyengébben teljesítenek.
  • Tapadás, ellenállóság - a festék tapad a felületre és száradás után ellenáll a különböző hatásoknak
  • Gyenge ellenállóság, visszaszedhetőség - látszólag előnytelen tulajdonság, ám főleg a különböző felületi kopások megjelenítésénél hasznos lehet, akár köztes rétegekkel mint a hajlakk, koptató folyadékok, vagy mechanikus visszaszedéssel mint a csiszolás, illetve hígítókkal történő visszaszedéssel
  • Színhelyesség - kor, nemzet, gyártó ill. típus specifikus árnyalatok, sok esetben némileg világosítva az eredeti szín kártyákhoz képes, de a kifújt festék árnyalat a felületen jobb esetben az eredeti árnyalatot adja vissza.
  • Pigment minőség, intenzitás - minél kevesebb (különböző árnyalatú) és jobb minőségű pigmentből áll a festék, annál intenzívebb az árnyalat, ez általában előny, de katonai színeknél hátrány is lehet, viszont egyszerű  az intenzitást tompítani.
  • Időtállóság - eredeti csomagolásban való tárolás esetén itt jobb esetben évekről beszélhetünk, illetve fontos szempont hogy a kifújt festék belátható időn belül minimális, nem közvetlen napfény mellett ne mutassa a fakulás jeleit.
  • Kompatibilitás - egyes festék típusok egymással való keverhetősége fontos szempont lehet
  • Elérhetőség - ár és készlet az egyes piacokon, helyi törvény szabályozás befolyásolhatja, hogy képesek e leszünk megvenni az adott festéket
  • Fém festékek, kritikus a pigment finomság, fémes hatás, esetleges ellenállása a felületnek maszkolás, matricázás és egyéb műveletek során
  • Speciális kategória: autó festékek, fontos a pontos árnyalat, megfelelő csillogás, külön kategória amivel a cikk nem foglalkozik
  • Speciális tulajdonságok: csillogás, színváltoztatás, sötétben világító, holo-fluo-foszfor, textúrák, UV - a festékek legújabb generációja már a kreatív ágazat megoldásait hozza, jelenleg a scifi és egyéb speciális ág a fő felhasználó a makettezésben, külön kategória amivel a cikk nem foglalkozik

Védekezés: Maszkok, elszívók, szellőztetés

Maga a problémakör egy külön ágat képvisel. A makett festékek fejlődésével egyre kisebb lett a toxicitásuk, de alap védőeszközök szükségesek, még ha némelyik festék típus teljesen szagtalan is - a pigmentek ott röpködnek a levegőben. Egyszerű megoldások a maszkok és szellőztetés, akik hosszú fújásra vannak berendezkedve és van helyük, azoknak opciót jelentek a különböző elszívós kabinok. 

Hígítók, hígítás:

Minden festékhez érdemes első körben a saját hígítóját használni. Természetesen léteznek kompatibilis hígítók, melyek nagyon jól működnek hasonló szerkezetű festékeknél és sok esetben a speciális hígítók módosítják kissé a festék, fújás paramétereit. Ilyenek a Leveling thinner, retarder, flow improver és társaik. Nevük eleve árulkodik a funkciójukról, pontos leírásuk megtalálható az üvegen, illetve a gyártók oldalán. A festék hígítási aránya és a használt nyomás szinten minden esetben egyéni. Sok paramétertől függ, magától az aktuális festéktől, a pisztolytól, a hőmérséklettől vagy a páratartalomtól, de akár az adott felülettől amit fújunk. Itt érdemes kísérletezni, alap szabály hogy mindig rázzuk fel jól a festéket és rendesen keverjük össze a hígítóval. Ne legyen benne nagyobb, szilárd szennyeződés és különböző típusú festékeket sose keverjünk össze, főleg a pisztolyban ne.


Alapozás:

Az alapozás kérdése és folyamata meglehetősen kényes téma, nézzük miért van rá szükség:
 
A festék tapadásának elősegítése:
  • indokolt, nem lacquer bázísú a felvitt réteg, hanem érzékenyebb
  • indokolt, ha túl sok fém maratás és egyéb fém rész van a maketten
  • indokolt, ha erősen, mechanikusan akarjuk koptatni, és az alapozó réteg lesz majd a kopás alsó rétege
 
Jó megoldást nyújtanak a lacquer bázisú spray flakonok, Gunze, Tamiya, egyéb. Gyors, tiszta munka, amit leginkább a szabad levegőn érdemes megoldani. Fújásra a Gunze különböző surfacer és primer családokból választhatunk, ezek akár textúrát is adhatnak a felületnek, mint a Surfacer 500.
Fémek alá sok esetben csillogós fekete, vagy egyéb, nagyon sima felületet adó alapozó is hasznos lehet.

Tisztítás, felület lemosása:

A tiszta, szösz, por, zsír és más szennyeződéstől mentes felület alapkövetelmény a jó végeredményhez. Óvatos szappanos, vagy más tisztítószeres mosás ajánlott, de használhatunk alkoholt is. A különböző munkafolyamatokat jelölő filc és egyéb jelzések külön figyelmet igényelnek, ezeket jobb eltüntetni, mivel átüthet a festésen. 




Festékek és főbb jellemzőik


Tamiya Color és Gunze  Acrylic Paint - az örökzöld, minden feladatra alkalmas hibrid.

A japán gyártók festékei a makettjeikkel együtt szinte az idők kezdetétől velünk vannak. Valószínűleg a legnépszerűbb festékek a mai napig. A Tamiya ugyan nem fedi le tűpontosan a manapság divatos RAL és RLM táblázatokat, de ennek ellenére mind a kezdők kedvence, mind pedig a rutinos makettezők gyakori választása. Kezdőbarát tulajdonságaik közé tartozik az elérhetőség, jó fedés, egyszerű fújás. A jártasabb makettezők pedig könnyedén kikevernek az adott palettából szinte bármit. Az utóbbi években megjelent Tamiya Retarder talán nem kapott elég figyelmet, de ecsetelhetővé teszi a főleg fújásra optimalizált termékcsaládot. A Tamiya inkább matt, míg a Gunze inkább félfényes verziókban érhető el. Érdemes ezekre figyelni.

Higítás: saját X-20A, Lacquer thinner, Leveling thinner és az ennek megfelelő különféle Gunze higítókkal is.
Keverhető: Gunze C illetve a legtöbb Lacquer festékkel is.

Speciális felhasználási lehetőségek:
Hajlakkozás: a festék kiválóan alkalmas a hajlakkos technika felső rétegéhez, vízzel, de akár saját hígítójával történő felhordás után a langyos vízzel átecsetelt felületet egyszerűen vissza tudjuk koptatni kemény szőrű ecsetekkel vagy tompa tárgyakkal. Sziget szerű felverődés, illetve éles, csík alakú kis méretű és realisztikus kopások könnyen elérhetőek.
Por hatások: a festékhez hozzáadott konyhai mosószer és víz kiváló különböző, leginkább függőlegesen ecsettel a felületre húzott por hatások imitálására
Tamiya PAINT RETARDER(ACRYLIC)- forradalmi termék a szőnyeg alatt

Lacquer vonal:

Gunze GSI - Tamiyához hasonló problémamentes kezelhetősége, selyemfényű felülete és RLM táblázatban megtalálható árnyalatok végett inkább a repülős szakág egyik kedvelt választása. Kiváló festékcsalád
AK RC - az AK próbálkozása a lacquer vonalon, a RAL/RLM történelmi színeket kedvelő, kevergetést inkább kerülő makettezők felé. Kevergetést sajnos bármilyen komolyabb projektnél kikerülni nem lehet és sokszor gondok vannak a minőségbiztosítással, de lényegében egy megbízható festékcsalád.
 
MRP - Lacquer a különböző színkártyák legjobb megfelelői, garantált siker a recept az adott szegmensben a szlovák gyártónak, aki rögtön fújársra alkalmas állapotban csomagolja a festéket. Az ár/érték arány valamivel rosszabb, viszont egy nagyon jó, megbízható festék az eredmény. 
 
Tamiya Lacquer  - a japán gyártó kicsit később csatlakozott ehhez a vonalhoz, szokásos általános koncepció az árnyalatok terén, pár újabb RAL színnel.

 

Euro akril:

Elsősorban ecsetelésre, de fújásra is alkalmas univerzális festékcsaládok. Rutin és a különböző adalékok, hígítók alkalmassá teszik őket komolyabb szórópisztolyos mutatványokra is (pár csepp flow improver segít). Tulajdonságaik végett sok esetben a figurafestők kedvenc választásai is ezek a festékek, főleg az AK és a Vallejo.

AK - jelenleg a harmadik generációnál tartó festékcsalád, a reklámja fárasztó, viszont egy megbízható, főleg ecsetelésre kitalált, de fújásra is alkalmas család.
Vallejo - az utóbbi évben megújuló, viharos tulajdonosváltás közben megjelent legújabb festékgeneráció kissé mattabb mint az előzők, de egy jól használható márka.
Lifecolor - olasz barátaink termékei, ahol főleg a speciális, nehezen kikeverhető leheletfinom árnyalatok kedvelői találják meg a számításukat. Ecsetelhető, fújható.
Ammo MIG - ATOM - nemrég megújult termékcsalád, amivel MIG végre megpróbál kijönni az előző generációk nem túl meggyőző zsákutcáiból. Valószínűleg kissé alul értékelt család, rengeteg potenciállal, egy olyan világban, ahol a tapadás meg a finom szórás az abszolút érték. Egy univerzális festék, ami meglepő módon jól vissza is szedető a felületről.

Specialisták:

Humbrol, Revell szintetikus, Tamiya (enamel) festék - a múltban nagyobb népszerűségnek örvendő univerzális festékek. Pár szakin kívül érdekesek lehetnek specializált technikákhoz, mint a filterek, vagy száraz-ecsetelés, por effektek.

Mission models: a felületre gyengén tapadó, ezáltal könnyen visszaszedhető festék érdekes lehet különböző reduktív koptatási technikákhoz, ahol leszedjük a felső réteget és az alatta lévő látszik majd. Adalékkal szilárdabb felületet eredményez, ez nélkül a víz is oldja.


A további rétegek festékei

Akril réteg akril alapon:
Különféle akril festékek, bemosók, weathering termékek. Száraz akril réteget nem oldanak fel, de oda kell figyelni az eldolgozásuknál, mivel finom átmenet nehezen érhető el, és rövidebb az időablak a munkára.

Olajfestékek:
leguniverzálisabb és időtállóbb weathering termékek, fontos hogy előtte kartonon pihentessük, és elég jó minőségű legyen a festék, hogy bármilyen feladatra alkalmas legyen. Akril réteget nem oldja, szintetikusnál meg meg kell várni a teljes száradást.

Szintetikus weathering termékek:
Előre bekevert olajfesték árnyalatok némi stabilizátorral esetleg textúrával. Előnyös lehet a megfelelő szín, azonban vigyázni kell, hogy fel legyen rázva a festék, mivel csillogós felületet eredményezhet a fel nem rázott anyag. Általában nagyon rövid időn belül kiszáradásra hajlamosak.Akril réteget nem oldja, szintetikusnál meg meg kell várni a teljes száradást.

Pigmentek:
Manapság nem annyira népszerű száraz festék típus, főleg a nehéz kezelhetősége, és a felületet menthetetlenül elszínező képessége végett. A pigmenteknek viszont a kialakult kontrollal rendelkező rutinos makettező hasznát veszi. Lánctalpak, különböző textúrázott föld és por hatások hasznos kellékei. Rögzítésük lehetséges X-20A Tamiya higítóval, vagy cseppentve, vagy pisztolyból messziről óvatosan ködölve, pigment rögzítővel, illetve olajfesték hígítókkal. Szinte semmilyen réteget nem old fel önmagában.

Ink, shader:
Ezeknél a termékeknél meg kell jegyeznünk, hogy alap állapotukban fényesre száradnak, de léteznek matt változataik is. Sokan árnyéknak, elő árnyékolásnak, fénynek, befuttatásnak használják, de léteznek nagyon kifinomult technikák is ezekkel a festéktípusokkal (Kris Sieber - Layered Ink Patina) ahol ellenálló akril/lacquer rétegbe van textúra szerűen bele dolgozva, és a következő vékony rétegek áttetszőségét kihasználva végül finomítva a hatás. Inkább rutinos specialisták kezébe való megoldások ezek.

Ceruzák és egyebek:
Különleges termékek, bizonyos technikákhoz, használatuk korlátozott, inkább egyén függő, valószínűleg felesleges újabb adalék a fiókba, olyan feladatokra amit mással meg tudunk oldani. Daniel Zamarbide érdekes tutorial videókkal segíti a felhasználásukat.

Lakkok

A lakkok maguk külön problematikát képeznek, hangsúlyosabb elemként jelennek meg egyes ágakban, mint az autók, civil járművek és repülők, ahol a fényes felület minősége kulcs fontosságú. Matricázás előtt - után, vagy egy alap fényes, félfényes felület beállításánál fontos a lakkozás. A lakkokat és lakkozást követő rétegeket tesztelni kell. 

Lakk típusa - előnyösebb a lacquer, amennyiben a réteg időtálló és strapabíró kell hogy legyen. Záró rétegnek, apróbb csillogások eltüntetésére jó megoldást kínálnak az akril alapú termékek is. Fontos hogy ellenálló legyen esetleges weathering vagy egyéb tervezett rétegek felhordása esetén
Száradás - a lakkoknál kritikus a részleges, vagy teljes száradás kivárása a következő réteg felvitele előtt.
Fényesség - a fényesség pontos beállítása gyakran lakkok otthoni keverésével jár.
 


Ecsetes festés

Látszólag a kezdők legfontosabb kihívása, illetve megugrandó akadálya, de valóságban minden szinten nélkülözhetetlen alap képesség. Fontos a megfelelő festék, száradás kivárása, vékony rétegekben dolgozás, ecset és finom motorika. Apró részleteknél az ecset kezelésben sokat segíthet a megtámasztott csukló.

Ecsetek

Különböző szintetikus újítások mellett jelenleg még mindig a szibériai Kolinsky szőr a legjobb választás. Prémium ecsetek, törődést igényelnek, de az eredmény meg az időtállóság mellettük szól. Pár speciális munkához más típusú ecsetek is jók. Száraz-ecsetelésre a speciális ecsetek mellett szinte minden, csak ne legyen benne sok festék. Blendinghez, átmenetek finomításához, eldolgozásához különféle alakú lapos ecsetek is megfelelőek.

 

A makettező kialakult eszköztára

Minden elkészült makett egy külön történet, ahogy minden makettező kicsit más. A manapság divatos tuti módszerek, "solutions boxok" nem profi kontrollált eredményt kínálnak, inkább csak egy nagyon alap szintű vázlatot. Az eredeti hatások tanulmányozása és leképezése kell hogy a munkák alapját képezze, a magas esztétikai és technikai szintű megvalósítást pedig a rutin kifejlesztése hozhatja magával. Maga az út is számít, és persze a végeredmény is. Ezen az úton pedig ne féljünk gondolkodni, kísérletezni, milyen megoldás, technika passzol hozzánk, vagy az adott feladathoz.


Fotók:
Iwata
Paints on plastic
Adam Wilder
Kolinsky

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése