2025. május 30., péntek

Mit néz(z)ünk?

Az elmúlt időszak inkább szakmai vagy elemzősebb írásai után, úgy gondoltam hogy ideje írni egy kicsit az online tartalmakról is. Habár manapság a Facebook, Instagram eláraszt minket gyorsan pörgethető, kattintható tartalommal, ezeknek a szavatossága jobbára csak az aktuális kattintásig vagy kommentig érvényes, aztán eltűnik a folyamatosan újratermelődő content cunamiban. Rég volt a mondás, hogy egy kép száz szóval felér, ez manapság érvényes lehet a kép-mozgókép relációban is, de itt már a videó javára. Természetesen a tartalom minősége itt is elég hullámzó, azonban ha alaposabban megválogatjuk a követendő csatornáinkat, úgy a platform algoritmusa sem fog feltétetlenül mindenfélét bedobálni nekünk, mint a fenti nagyobb elérésű közösségi oldalak esetében.

Nem kívántam rangsorolni az alább bemutatott és általam követett tartalmakat, aminek nem is lenne értelme, mert ugyan sokszor van átfedés köztük, de nem baj ha néha többféle megoldással, meglátással is találkozunk egy-egy téma kapcsán. Természetesen ezen kívűl sok más tartalom is megtalálható, de én itt most kizárólag a makettépítős tartalmakra koncentráltam. Lássuk is a résztvevőket!

PLASMO - plastic models

https://www.youtube.com/@idaemonplasmo

Plasmo, avagy David Damek már régi motorosnak számít a youtube-os tartalomgyártók között. Kezdetekben főleg repülőket épített, de mostanra a paletta már sokszínű és a harckocsiktól a sci-fi témákon át sokminden megépült az elmúlt években. Elég régóta követem a csatornát és a pozitívumok, negatívumok egyaránt ebből adódnak számomra. A korai videók motívuma főleg feljavított, részletezett makettek voltak, több részben elbeszélve akár, azonban az idők folyamán ahogy bővültek a témák, úgy lett egyre egyszerűbb és felületesebb a megvalósítás. A nézőszám és követők szempontjából érthető ez a variety stílusú témaváltás, a csatorna profiljának áthangolása és ezt segíti a majd minden esetben saját vagy letöltött 3D print alkatrészek, átalakítások, scratch elemek. Ezek mindenképp valami pluszt, megkülönböztethetőséget adnak a csatorna számára. Kikapcsolódásra, szórakoztatásra számíthat a széles tömeg aki követi. Haladók, profik inkább inspiráció vagy ötletelésképp nézzék a videókat.

ScaleModelAircraft

https://www.youtube.com/@ScaleModelAircraft

Az Ausztriában élő Dusan is régóta gyártja a tartalmat a Youtube-ra. Ő szinte kizárólag repülős tartalommal foglalkozik majd minden méretarányban. Videóiban rövid dobozbontás, tartalom ismertetés, szerszámok, eszközök promója szerepel majd az építés, festés melyet nem visz túlzásba... részemről az egyik olyan csatorna amelyet azért követek, hogy lássam a makett műanyagját "élőben", hogy mire lehet dobozból. Aki látott már Revell makett dobozának oldalán makettfotókat, az kb. erre a szintre számíthat a csatornán is. A videók végén a "reveal" rész egyértelműen a legolcsóbb és leggagyibb amit bárhol is láttam. A drámainak szánt fény, árnyék, szín, dramaturgia hatás szörnyű, a kész makettből szinte semmi értekelhető nem látszik a legtöbb esetben.

Hammerhead Model Making

https://www.youtube.com/@HammerheadModelMaking

Ezúttal egy csatorna az USA-ból. Témáit tekintve nagyrészt repülős tartalom, részben fizetett, bérmunkás projektekkel. Erőssége a csatornának a széles skála témában és méretben, gyakori tartalom frissülés, azonban ez rá is nyomja a bélyegét a minőségre. Tipikus középszint, amit a tartalom rendszeres frissülése emelhet ki a  tömegből.

Kezdők, haladók sok érdekes és kurrens építést, bemutatót találhatnak a kínálatban.

Mach Models

https://www.youtube.com/@machmodels

Egy újabb angol csatorna ami nem túl régen, kb. 2 éve indult. A rövid idő ellenére széles repülős tartalmat gyártott a tulajdonosa, főleg a nagyobb mai mainstream gyártók készleteiből (Eduard, Tamiya, Airfix, stb.) 1/48 méretben.

Számomra leginkább a Hammerhead Model Making csatornára emlékeztet, de valamivel gyengébb minőséggel ami az elkészült építéseket jellemzi. A tartalom stabilan frissül havonta, technikailag nem rosszak a videók minősége.

Aki bemutatót keres friss mainstream makettről, annak érdemes pillantást vetnie erre a csatornára.

Greg's Models

https://www.youtube.com/@GregsModels

Angol csatorna, főleg vintage, régi makettekkel. Matchbox, Airfix, repülős témák főleg, de akadnak mások is. Bár alapvetően nem az én világom ez a kategória, de Greg oldschool makettezőnek tűnik, nem csak a témái és aki szereti feljavítani hozzáadott saját kiegészítőkkel ezeket a régi műanyaghalmokat. 

A végeredmény? Tisztes iparosmunka, de mégis jó nézni, hogy ezek a retró maketteket is el tudnak készülni és nem csak a polcon porosodnak.

Scale-a-ton

https://www.youtube.com/@Scaleaton

A Scale-a-ton egy érdekes, nehezen bekategorizálható csatorna Kelet-Európából, talán a legjobban a PLASMO-hoz tudnám hasonlítani. Nagyon széles, még esetleg szélesebb is a repertoár mint amott. Civil és military területek, hajók, autók, repülők, stb. majd minden megtalálható itt. Aránylag rendszeresen frissül, az építésekhez sok hozzáadott elemet tartalmaznak a videók, a civil témák kifejezetten szépek.

Aki kedveli PLASMO tartalmait, az nem fog csalódni ebben a csatornában sem.

UGUR KENEL SCALE MODELS

https://www.youtube.com/@ugurkenel

Ugur Kenel egy török makettező, az interneten már valószínűleg belefutott legalább egy makettjébe, aki használja a világhálót, valamint publikált cikkeket több lapban is a múltban. Főképp modern, hidegháborús témákkal foglalkozik, legyen az repülő vagy helikopter. Pár éve a Youtube-on is megjelent, kb. havonta láthatunk tőle egy videót. 

Az ő filozófiája a feljavítások tömege, legyen az saját vagy gyári építés. Elég erősen, kontrasztokat megjelenítve fest, az idehaza sokak által megvetett spanyoliskolára emlékeztetve, azonban az a precízség, tiszta munka nincs meg nála, mint az ismertebb spanyol mestereknél. 

The Scale Modelling Cafe with Jamie Haggo

https://www.youtube.com/@thescalemodellingcafe

Jamie Haggo csatornája Angliából. Nevével találkozhatott már az interneten illetve online és offline lapok hasábjain, aki régebb óta makettezik. A csatornáján vegyesen találhatók építős videók, főképp angol típusokról 1/72-től 1/32-es méretekig, de heti rendszerességgel tölt fel aktuális maketezzéssel kapcsolatos hírösszegzős videókat. 

Az építős tartalmai több részre bontottak, összességében kicsit hosszabbak mint az átlag, de így több technikai háttért és how-to tartalmat is láthatunk. Inkább rétegcsatornának mondanám, de érdemes lehet vissza-vissza nézni, főleg ha valaki kedveli az angol repülést.

LPJ Models

https://www.youtube.com/@lpjmodels

És még egy angol csatorna... :) 

Igazából ez egy kicsit kakukktojás, hogy miért is került fel a követések közé, mert itt nem sok olyan tartalom van amit magam is építek. Repülő, harcjármű, figura található a videók közt, 95%-ban a két nagy világégésből. Azt hiszem az ok amiért ez felkerült azok az I. vh-s témák voltak, mert bár sose állnék neki egynek sem, de mégis valamiért nagyon szeretem nézni őket és ahogy elkészülnek.

A videók és az építések kifejezetten tetszetősek, szerintem az (angol) átlag felettiek, de a kevésbé ismert témák nagy tömegre vagy nézettségre nem biztos, hogy számíthatnak. A tartalom frissülése korrektnek mondható, majdnem minden hónapban van új néznivaló.

Details Scale Models

https://www.youtube.com/@DetailsScaleModels

Josef Choreň, Csehországból. 

Josef hozza a szokásos cseh iskolát, szép, tiszta építés, sok feljavítás gyantából vagy scratchből, korrekt festéssel, koszolással. Nekünk magyaroknak, akik voltak már Mosonshow-n vagy szlovák/cseh versenyen, ismerős ez a fajta makettezés.

Ehhez mást nem is tudok hozzátenni, 1-2 havonta frissül a csatorna, érdemes követni a tartalmát.

Martini Models

https://www.youtube.com/@MartiniModels

Luiz Martini csatornája Brazíliából. 99%-ban repülős tartalom 1/72-tól 1/32-ig. Ahogy a méretarányban, úgy a témákban is mindenes, I. világháborútól egészen az F-35-ig megtalálható itt minden. 

Az építések korrektek, de nem kimagaslóak azonban akinek van 20-30 perc szabadideje és makettet szeretne megépítve látni, annak tudom ajánlani, illetve annak is aki arra kíváncsi, hogy a polcon levő dobozából mi készülhetne el.

+1 Studio Blue

https://www.youtube.com/@studioblue_kr

95%-ban hajós tartalmú csatorna Koreából. Hogy ez hogyan került fel egy repülősnek a listájára? Igazából több okot is tudok rá mondani.

Rendszeresen frissül, szépek a videók, precízek az építések és szeretem nézni hajókat építés közben. :) Az egyetlen amibe hajó laikusként bele tudok kötni, az a festés. Repülősök, AFV-sek érteni fogják, túl homogén, túl egyszerű, de ebben a szakágban ez tűnik valamiféle elfogadottnak.

+1 Night Shift

https://www.youtube.com/@NightShiftScaleModels

Night Shift alias Martin Kováč Szlovákiából. Róla volt már cikk a blogon, így nem is írnék itt róla sokat. Hogy ő miért van itt? Építeni nem, de nézni szeretem az igényes munkákat AFV-ben is, és ő e téren mindenképp megkerülhetetlen a Youtube-on. A korábbi cikkben már leírtak róla mindent pro/kontra, én egy dolgot tennék csak hozzá, a kedvenc munkám tőle mindezidáig:

+1 Boulder Creek Railroad

https://www.youtube.com/@BoulderCreekRailroad

Talán ez lehet a legkülönösebb csatorna a listámon, Ausztráliából. 

Jó magyarosan csak úgy tudnám jellemezni, mint "guilty pleasure". Annyira jól össze vannak rakva vizuálisan a videók, a minőségük elsőrangú, jó narrációval és úgy tudom végignézni őket, hogy valójában nem is feltétlenül érdekel a témájuk. 

A tartalom valahol a terepasztal-DIY-makettezés háromszögében mozog, de a hozzárakott feljavítások, kiegészítők rengeteget dobnak rajta és a bemutatásuk is sokat segíthet a téma iránt érdeklődőknek. A dioráma makettezés technikai része minden bizonnyal egy vérbeli profit már mosolyra késztet, sok helyen nagyon basic technikákat alkalmaz, de a végeredmény mégis valahogy egy nagyon szerethető egésszé szelidül.

Egy ideje szünetel a csatorna, de remélem a közeljövőben visszatérnek a tartalmak.


Végszóként megemlíthetőek még itt a különféle podcastek, de ezeknek a tartalma sokszor egy szűkebb közönségnek szólnak vagy egy bizonyos témára, napi aktualitásra épülnek fel, ezért a megjelenés gyakorisága is elég változó ezesetben. Ez a formátum véleményem szerint bizonyos témák, vagy gondolatok továbbfűzésére, továbbgondolására lehetnek alkamasak, esetleg vélemények ütköztetésére. A földrajzi, nyelvi különbözőségek miatt a szélesebb közönség számára inkább csak egzotikusnak, érdekesnek tűnhetnek amerikai, német, cseh, vagy magyar tartalmak.

Sok kisebb, kezdő csatorna választja indulásnak a különböző makettek "unboxing" bemutatóit, de ezek nem gondolom hogy erre a platformra való tartalmak lennének önmagukban. A legtöbben egyrészt telefonnal kezdik ezen pályafutásukat, de ez a technika abszolút nem alkalmas, hogy mélységében és minőségileg láttassa a dobozban rejlő tartalmat. A hagyományos fotózást (közeli, makró) alkalmasabbnak vélem ilyen téren, másrészt az összeállítási útmutató végiglapozása ugyancsak feleslegesnek tűnik, mostanra majd minden új és régi makett ezen része már megtalálható .pdf vagy kép formátumként Scalematesen, webshopokban (Super-hobby, 1999.jp, stb). 

Végül találhatunk még gyártói tartalmakat, ezek a különböző termék promóciók mellett akár különféle rövidebb tutorial videókat jelenthetnek. Kezdőknek segítséget nyújthatnak termékfelhasználás módjairól, végeredményéről.

Nos, ezek voltak az általam kiemeltnek és megemlítésre érdemes csatornák. Az érdeklődők ezen felül természetesen még nagyon sok kisebb-nagyobb makettezéssel kapcsolatos tartalmat fedezhetnek fel a Youtube-on keresgélve. Ti milyen videós makett tartalmakat kerestek, követtek?

2025. május 16., péntek

Technika és elmélet: Kontraszt típusok

 Alábbi írásunkban egyes kontraszt típusokkal foglalkozunk amiket érdemes mindig észben tartanunk részletek kialakításánál, festésnél, kompozícióknál de akár egy egyszerű alap kiválasztásánál makettünk számára.

Valószínűleg a legtöbb embernél a makettezés ezen része inkább ízlés, vagy idővel kialakuló rutin része, mintsem tudatos tervezés, de azért néha fontolóra vehetünk bizonyos megoldásokat, hogy mi miért működik jól, más megoldások pedig miért nem. A történelmi hűség kritériumai megszabnak egy bizonyos keretrendszert, de a mozgástér minden esetben adott a makettező számára, hogy egy látványos, de hiteles munka legyen az eredmény. Léteznek a makettezésnek bizonyos alap tézisei, melyek egy-egy kontraszt megoldás mellett, vagy éppen ellen szólnak. Ilyenek lehet a RAL/RLM színek értelmezése és maketteken való megjelenítése, az egyenletes és általános kidolgozottságra és részletességre való törekvés például.  

Az egyensúly mindig kényes: a realizmus, látvány, kontraszt és harmónia között. Mi az ami még működik, mi az ami kevés, mi az ami már túl sok. Ez egyén, de sokszor korszak illetve közeg függő is, de most jöjjön pár kontraszt típus.

Sötét - világos


 Ivan Cocker fekete fehér diorámája drámai hatásaival nagyon jó esettanulmány a sötét és világos részek megfigyeléséhez. Ugyanezt persze színekkel is meg lehet próbálni, de itt a fekete fehér kivitelezés növeli a drámát. Alapvető kontraszt típus, makettezésben általában mélyebb részek sötéttel való befuttatásában, illetve a kiálló részek világosításában merül ki, de ne feledkezzünk el a fordított megoldásról sem, mint a mélyedésekben megülő por, vagy téli meszelés.

Színes - fakó


Marijn Van Gils "méretarány játéka" egyszerre próbálja házasítani a különböző méretarányú figurákat és eltérő kontrasztokat, nagy hatásfokkal. Bemutatja a színes és fakóbb részek kombinálásának a lehetőségét.
 

Színárnyalat, telítettség különbségek



Mario Eens a felületi kontrasztok és részletek nagymestere bemutatja hogy mit is lehet egy látszólag unalmas szürke felülettel kezdeni, pár eltérő színű részlet segítségével, hogy emelhetünk ki valamit porozással, és mennyire kell barnásnak lenni egy kopásnak hogy jól látható legyen a szürke alap felületen. Ezek a részletek és a piros gerendák mind aprólékosan beállított színek, ügyelve a megfelelő árnyalatokra.

Sűrű - ritka (kidolgozottság, részletek)

Szintén Mario Eens Hetzerén megfigyelhető a futómű sokkal részletesebb és bonyolultabb kidolgozása ami kontrasztot képez a kevesebb, de szintén precíz részleteket felvonultató felépítmény oldalfalával. Diorámákon de járművek festésénél egyaránt használható típus, a természetes látvány érdekében célszerű különböző sűrűséget létrehozni az egyes részeken.

Sima - érdes

Felületi kontraszt, kifejezhető például a páncéllemezek vagy egyes elemek textúrázásával, de lakkozással is akár, vagy weathering megoldásokkal.

 


Kazuya Yoshioka diorámáján sikeresen házasítja a civil járművek makulátlan festését a harcjárművek viseltes kinézetével. Látható a személyautó - a baleset nyomait leszámítva - nagyon sima felülete, kevés részlettel, ami éles kontrasztban van a panzer IV tagolt, érdes és nagyon sok részlettel rendelkező felületeivel.

Éles - diffúz 

Ritkán használt kontraszt típus, mivel a makettezés általában megköveteli a mindenhol éles és magas szinten kidolgozott részleteket.

Matt - fényes


Marijn Van Gils hajó diorámája jól érzékelteti a színben egymáshoz nagyon közel álló felületek közti kontraszt lehetőségeit. A vízfelület csillogó és hullámost textúrája elég kontrasztot ad a hajóroncs felületével. Tipikus felületi megjelenítése ennek a kontrasztnak a pigment poron elhelyezett csillogó olajfolt.
 

Tiszta - koszos


Miguel Jimenez téli festésű zsákmány T-34-esén a fehér álcafestésű kötények relatíve tiszta felületükkel extrém kontrasztokat képeznek az alapozó vörös viselt belső részükkel és a motor nyitott szellőzőivel. Gyakori megvalósítása ezen típusnak a sáros, poros futómű vs. tisztább felépítmény

Új - régi 


Mig régebbi munkája, maga idejében nagyon elegáns, panelekre bontott festésű, beásott Panther Berlin utcáin a háború után. Érdemes megfigyelni a civil járművek világát idéző Jeep-et. Tiszta részei éles kontrasztban a kilőtt párduccal.

Méret kontrasztok 


MIG (stúdió) munkája, itt érdemes megfigyelnünk hogy egy figura elem megfelelő távolságban nagyobb hangsúlyt kap és egyensúlyba hozza az egész jelenetet.
Ranschburg Zoltán 2024-ben bemutatott formabontó vignettáján is erősen megjelennek a meredek függőleges falak melyek extrém kontrasztot képeznek a központban elhelyezkedő Jeep-el.

Tatsuya Kaneko sokkal korábban keletkezett munkája. A szendvics kompozícióba épített magas épületeivel, kissé eltolt és nyitott előterével, mediterrán színvilággal csalogatja a nézőt.

Előtér - háttér



 
Kovács Imre több érdekes megoldást alkalmaz munkáján. A roncstelep sárga járművei zöld környezetbe vannak helyezve, a zöld felderítő jármű pedig jól mutat a poros, világos úton. Érdemes megfigyelni, hogy mennyire van összedolgozva a zöld jármű az úttal, a por megjelenítés nélkülözhetetlen a járművön, hogy realisztikus legyen a hatás, és ne ugorjon le vizuálisan az útról. Megfelelő kontrasztok, harmonikusan egymásba dolgozva. A színek mellett, maga a jármű mozgásban van, ez kontrasztot alkot az örök nyugalomba zárt roncsokkal. Itt valószínűleg szándékos az eltérés a szokásos dioráma megoldástól, ahol magasabban van elhelyezve a háttér és alacsonyabban az előtér. Mivel egyik sem túl magas vagy alacsony, mindkettő rész jól látható, az út világos vonala megfelelően elkülöníti a kettőt, az alacsonyabbat elhelyezkedő háttér különböző szögekből csalogatja a tekinteteket.

Alakzat kontrasztok, szimmetria - asszimmetria, rendezett, rendezetlen


Mig egyik diorámája jó példa a különböző kompozíciós és kontraszt megoldásokra. A keresztbe elnyúló hajónak élesen szembe menő T34, a háttérbe sűrített elemeknek érdekes ellenpontot adnak a vízből kiálló cölöpök.
 

Irány kontrasztok, vonalak 


Douglas Lee legendás munkáján jól megfigyelhetjük a 2 különböző irányban haladó oszlop drámai találkozását. Ez a kompozíció párosul a lovas figurák extrém pózaival, illetve a német motorkerékpár és személyzete kitérő mozgásával, ami nagyon hatásosan hozza vissza a Blitzkriegről alkotott képet. (történelmi frakció ugyan megkérdőjelezheti ilyen roham lehetőségét, illetve az oldalkocsis motor használatát a lengyel hadjárat során)

Dinamikus - nyugodt

A nyugodtan vonuló figurák és az zavaróan feszült pózban mutató gyalogos között jelen esetben már túl extrém a kontraszt, de jól érzékelteti a dinamikus és nyugodt állapot közötti különbségeket. A magányos gyalogos esetében egy kevésbé feszült póz jobban működne.

Mára talán ennyi, remélem hasznos volt az írás és egy egy munka során fontolóra veszitek a lehetőségeket, elgondolkodtok az egyes kontraszt és kompozíciós lehetőségeken.

Képek: Facebook