2025. április 4., péntek

Makett fényképezés

A makettek fényképezése leginkább a fotózás egy speciális ágnak tekinthető ami talán a tárgyfotózáshoz áll a legközelebb. Nézzük miért:

 

A fénykép célja

A legtöbb fénykép a szélesebb közönség számára készül, főleg a különböző digitális platformokon való prezentációhoz. Ezen kívül létezhet kontroll kép, ahol az apró, szemmel nem annyira jól látható részleteket ellenőrizzük, esetleg egyéb nyomtatott vagy digitális publikációkba szánt kép melyek sokszor további szerkesztésre kerülnek. 

 

Jorge's Panzers

A makettfotózás általánosan elfogadott és elvárt értékei: 

  • élesség, optimális, természetesnek ható kontraszt
  • tisztán kivehető részletek az egész képen
  • makett valósághű, esztétikus visszaadása a képernyőn

 

Stílus

A fotók stílusát nagyban meghatározza az általános értékrendszer, amit lehet merevnek is tartani, de megvan a sajátos logikája. Gyakran látunk extrém próbálkozásokat, de ezek nem igazán mutatnak új irányt vagy egyáltalán nem értelmezhetőek a makettezés szintjén. Néha inkább csak "mások", de ettől még nem feltétlenül jók, általában a fotózás más ágaiból táplálkoznak, de itt látható, hogy nem mindent lehet a makettezésbe effektíven használni, ami mondjuk a tárgyfotózásnál jól működik. Ilyen lehet extrém bokeh hatás, ami az inkább DIY művészek sokszor játékszerűnek ható megoldása,   torzítások, reflektorokkal elért fény effektek, fekete fehér, szépia és különféle színes szűrő tónusok, HDR. Természetesen akadnak kivételek, ízléses fotók természetes fénynél, természetes vagy nyomtatott hátterek stb.  

Egy jól eltalált kivétel

Technikai eszközök:

A legelterjedtebb eszköz valószínűleg ma már inkább a mobil telefon, de gyakoriak a kompakt, vagy magasabb osztályú digitális fényképezőgépek is. Ide tartozik a különböző világítások, derítők, állványok, vakuk, sátrak és villanyok széles skálája, objektívek, fényképezőgépek és tartozékaik.

Automata, programautomata beállítások: telefonok alap üzemmódja minimális finomhangolást enged, miközben egyszerű, de mégis közönség barát képet tudunk készíteni. Valamivel több lehetőséget kínálnak a különféle kompakt és magasabb osztályú fényképezőgépek. Minél fejlettem szenzor és szoftver, annál jobb képesség, hogy gyengébb fényviszonyok mellet, manuális beállítások nélkül is élvezhető legyen a fotó. A gép határait leginkább több felvétel elkészítése után vesszük észre, ahol már szenved a konzisztencia és jól láthatóak a korlátok. Idővel a manuális üzemmódok beállításaival érdemes elkezdeni kísérletezni.

Fényképezés természetes fénynél

A fényképezés egy nagyon különleges ága, sok esetben a kezdő makettező első fotói, nem igényel különösebb stúdió felszerelést, de annál több türelmet és kísérletezést a megfelelő fényviszonyokkal. Sokan egyenletes, szórt fény keresnek, de kedvelt a természet is mint háttér is. Noah Krasowitz képei a japán Scale Aviation magazin címlapjain bemutatják mit is lehet kihozni ebből az ágból. Az éles szögekből jövő különböző hőmérsékletű napfény sokszor teljesen fotórealisztikus hatása mára a magazin védjegyének mondható. 

 
Scale Aviation
Scale Aviation

Fényképezés vakuval

A vakus megoldások jelenleg inkább visszavonulóban vannak a stúdiós rutinból, de alkalmasak lehetnek főleg olyan tárgyak fotózására ahol nem túl nagyok az igények a mélységelléségre, illetve a tárgy relatíve kicsi és "lapos" - egyenletesen megvilágítható vakuval és kiegészítő derítős megoldásokkal. Minél komplexebb a tárgyunk, annál komplikáltabb lesz összerakni a megfelelő vaku felállítást.

Fényképezés állandó világítással 

Ilya Yut

Optimális megoldás és a különféle olcsó és egyre jobb LED fényforrásoknak köszönhetően - melyek egyaránt használhatóak munka és fotós lámpának - talán a legnépszerűbb is jelenleg. Előnyei közé tartozik a záridő korlátlan használata, mely lehetővé teszi a nagyon alacsony és zajmentes ISO 100-as beállítást és az F-érték megfelelő beállítását. A fényeket a vakuval ellentétben valós időben látjuk magán a fényképezett tárgy felületén és így egyerűbb a világítás minőségével, esetleges szögeivel játszani. Kiaknázhatóvá vállnak a fényképezőgépek manuális beállítási módjai.

Manuális üzemmód beállításainak lehetőségei:

  • ISO érték - minél kisebb, annál jobb, állandó világításnál és statikus tárgy esetén az ISO100 ideális
  • Záridő - korlátlanul állítható, inkább az F-érték határozza meg a konkrét beállítást
  • Fehéregyensúly-beállítása - ez sok esetben gépfüggő, a modern gépek általában feleslegessé teszik a kártyás kalibrálást, megfelelő LED fényforrás esetén vagy már egy gyári napfény beállítás, vagy a színhőmérséklet pontos beállítása elegendő, az eredményt utólag viszont ellenőrizzük egy számítógépes monitoron. Fehéregyensúly-beállítások önmagában adhatnak a képnek egy bizonyos stílust.
  • Mérési mód - ez viszont talán egy kissé alulértékelt beállítás, ami nagyban megváltoztathatja a képek jellegét. Eltérő színű háttérnél, illetve sok kontrasztelemet felvonultató tárgyaknál meghatározó lehet, itt el kell játszanunk az egyes típusokkal és utólag ellenőrizni képernyőn az eredményt.
  • Expozíciókompenzáció - gépen beállítható fokozatok melyek az alul vagy felül exponálják a képünket. Érdemes eleve több képet készítenünk különféle kompezációval, mivel a gép saját kijelzőjén nem annyira pontosan értékelhető a kép.
  • F-érték, az optimum keresése - mélységélesség és a diffrakció között

A nagy rekeszérték (azaz alacsony f-érték) a lehető legtöbb fény beengedéséhez nélkülözhetetlen. Az állandó világítás és a korlátlan záridő használata lehetővé teszi az f-érték, és ezáltal a mélységélesség növelését. Ennek a felső határa viszont objektív függően diffrakció formájában mutatkozik az elkészült képeken - ez zajos, elmosott részleteket megjelenésével jelentkezik. Az egyes objektívek optimális F értékét kikereshetjük az interneten, használati útmutatókban, illetve van lehetőség némi utólagos javításra, de jobban járunk ha az optimális érték körül készülnek a képek.

Focus stacking - ez a digitális technológia megoldást kínál a minden ponton tökéletesen éles képek eléréséhez. A gép rengeteg képet készít, a fókuszpontok váltogatásával lefedi az egész felületet, a különböző részei a tárgynak mindig maximálisan élesek és ezek később szoftver segítségével utólag össze vannak állítva egy fotóvá.

Ilya Yut Facebook oldalán közzé tett útmutatója saját eljárásáról

Utómunkák:

A kép elkészítése után, utólagos módosítások, leginkább számítógépes szoftver segítségével. Technikailag már a legtöbb fényképezőgép alap beállításai bizonyos utómunkának számítanak, illetve ezeket lehet még fokozni is különféle irányokban gépi szinten. Az utómunkák intenzitását sokszor maga a fotózás technikai körülményei befolyásolják. Általánosan elmondható, hogy a legtöbb esetben a legegyszerűbb megoldás a legjobb minőségű alapfotóra való törekvés és ezáltal minimalizálható az utómunkák szükségessége. Némelyik utómunka rossz beállításokat, gyenge alap fotót igyekszik javítani.

Rengeteg program áll rendelkezésünkre, sok esetben maguk a kamera gyártók ingyenes megoldásokat kínálnak, főleg a RAW formátum előhívására és módosítására. Az ingyenes megoldások mellett kedveltek az Adobe család tagjai is, Photoshop és a Lightroom.

A nagyon egyszerű globális megoldások mellett különböző vágó eszközök, maszkok, stilizáló és automatikus feljavító algoritmusok és az utóbbi időben AI eszközök is rendelkezésünkre állnak.

Ilya Yut

A magazinban leközölt nagy méretű, kétoldalas kép

 

Wilder - utómunka mint stílus - "Curves in Photoshop"

Adam Wilder
 
 A folyamatosan bővülő digitalizáció lehetőségek tárházát biztosítja a makettezőknek is. Egy ilyen útvonal Adam Wilder munkássága is, akinek védjegyévé vált a képek intenzív utólagos manipulációja. Minden fotós alap célja, hogy a makett jól nézzen ki a képen és visszaadja az eredeti állapotát, viszont Wilder képei arról árulkodnak, hogy számára a fotókon való megjelenés az abszolút elsődleges. Valószínűleg ez amolyan tudatos, vagy tudat alatti "értékesítés pontja" az egész produkciójának, hiszen teljesen eltávolodik ezáltal egy átlagos makettől, de egyúttal a saját makettjeitől is. Az intenzív Photoshop módosítások remekül integrálják a stílusát, jól felerősítik a temérdek kicsit felületre katapultált festék és pigment foltokat, melyek valóságban korántsem annyira dominánsak és kiemelik a modulációt. A probléma ott keletkezik, hogy Wilder munkássága nagy részben az S-B-S (lépésről lépésre) cikkek és termékbemutatók világa, ahol az ígéret az, hogy a megfelelő termékekkel és eljárásokkal gyakorlatilag ugyanazt az eredményt képes az átlag felhasználó is reprodukálni. Fura paradoxon keletkezik: maga a végeredmény a prezentált fotókon teljesen más megjelenésű, ezt nem lehet elérni, mivel Wilder makettje sem így néz ki élőben. A cikk végén valahogy mindig kimarad egy kulcs hozzávaló: a Photoshopban intenzíven manipulált kontrasztok és görbék receptje. Mint egy főzőshow, ahol a résztvevők nem kapnak teljes receptet, de ott legalább ezzel mindenki tisztában van.
Egy darabig érdekes volt ez, a laikus tömegeknek számára meg biztosan szórakoztató is, de ma már inkább  problémássá teszi az egész munkásságát.

A makettezőfényképész

Ebben a részben érdemes kitérnünk  Z. Szántó András munkáira, örökségére a magyar makettezésben és az azt követő trendekre. A Pro Modell - az egyetlen és mondhatni meghatározó hazai magazin - udvari fotósának munkássága bemutat egy időszakot a saját technikai megoldásaival és esztétikumával.

A magazin kedvelt eljárása ezekből az időkből a makettek fotóztatása a fényképész stúdiójában sok esetben finom átmenetes hátterek előtt. Jó jellemzik az időszakot ezek a nagyon kifinomult hatást keltő kék-fehér hátterek. A kiadványnak mindenképp adtak egy egységes, magasabb szintű megjelenést és bizonyos szempontból nagyon kényelmes megoldás volt ez a makett készítőknek is.
 
Péter Horváth

A globális trendek azonban más szerkezetű működést diktáltak a publikációknak. A szerzőknek az egyre inkább divatossá váló,  lépésről-lépésre történő építés és festés bemutatásához már a munka közben volt célszerű megfelelő minőségű felvételeket készíteni, ezáltal is növelve a szerzők technikai feltételeit és rutinjukat. A magazinok egyre inkább a bolygó különböző pontjain, szétszórva működő makettezők munkáit kezdték el átvenni és a szerkesztési folyamatban ezáltal már a makettező szintjén teljesen elkészített képanyag lett a domináns, amit a magazinok esetleg tovább szerkesztettek utólagosan.
 
Az "összhatásában szép" benyomás helyét, amit például egy kék-fehér háttér adhat, átvette az egyre inkább a részletek éles bemutatására optimalizált fotó. A fejlődés és a termék marketing fókusza az általa előtérbe hozott különféle effektek bemutatására a kissé nagyobb kontrasztú, néha nyersebb összhatású fotókat részesítette előnyben. A makettezés részletességének növekedésével pedig a makró digitális fotózási technikák lehetővé tették a nagyon kis méretű felületek bemutatását. Itt már a háttér sokszor zavaró volt, a háttér vs tárgy kontraszt hangsúlyozása helyett a makett felülete kerül inkább középpontba, az esetleges szerkesztést pedig már az egyhangú fehér vagy fekete monoton hátteres beküldött fotókból a szerkesztőség megoldja. A cikkeket sokszor a szerkesztésben alkalmazott különálló elemekkel igyekeznek feldobni.

Az otthoni körülmények sokszor heterogén fényképanyaghoz vezetnek, de ugyanúgy teret adtak más, innovatív, magas minőségű kísérleteknek is. A sok éves rutin és valószínűleg már egy ilyen személyes márka kialakítása is szempont lehet egy-egy alkotónál. Jó példa ilyen fényképész specialistára Calvin Tan.

 

Calvin Tan "laboratóriuma"

Tan mester stúdiójában látszólag egyszerű lápákkal dolgozik, azonban az egyes fényforrások beállítása kulcs. Hogyan legyen megvilágítva a háttér, milyen színű legyen, hogyan tudom segéd világítással növelni a figura kontúrjait? Hosszú évek kísérletivel sikerült egy egyedi stílust kialakítania, amely jól értelmezhető és a védjegyévé vállt.

Az eredmény

Végszó:

Remélem sikerült némi bevezetést adni a fotózás sokszor rögös világába. A legtöbb makettező amolyan amatőr fotós is, én is, a cikket saját és mások tapasztalatai alapján írtam, ezért kíváncsi vagyok mivel értetek egyet a cikkben és mi az amivel nem. Ahogy látjátok különböző útvonalak léteznek ebben a szakmában, ezért írjátok meg a saját véleményetek, hogyan fotóztok, mi az ami bejön mi az ami nem.

Fotó: Facebook
Calvin Tan
Dai Nippon Kaiga/Noah Krasowitz
Ilya Yut
Jorge's Panzers
Péter Horváth