2023. november 7., kedd

SOFT: Mike Rinaldi különvéleménye és a progresszív boszorkányüldözés

 
 
„Nem akarom kimondani, de megteszem...  puhányok vagyunk"
figyelmeztetés a ma emberének
 
 
Az utóbbi hetek nagy vihart keverő eseménye mindenképp Mike Rinaldi élménybeszámolója és értékelője a legutóbbi európai útjáról. A The State of Armor Modeling (SMC 2023) videót a rinaldistudiopress youtube csatornáján lehet megtekinteni, aki nem beszél angolul, az be tudja kapcsolni az automatikus fordítást, de mindenképp érdemes anyag a harcjármű makettezés szerelmeseinek. Hol tartunk és merre haladunk, egy ritka betekintés bizonyos meghatározó körök gondolatmenetébe.

Törés

Őszintén szólva két dolog lepett meg, az egyik, hogy valóban elment a rendezvényre, mivel nála is inkább a utolsó pillanatban való visszamondások kezdtek rutinná válni. Itt idén talán Adam Wilder komikus alibije vitte a prímet, amiben azt állítja elvesztette az útlevelét, azért nem tudott a legújabb könyve bemutatójára átrepülni. A másik az pedig a kritika, és nem is akár milyen, a saját sorokba. Itt nem igazán tudom, hogy fel e mérte a következményeket, és úgy van vele, hogy teljesen betelt nála a pohár, túl húzós volt a hétvége, talán besokalt a kocsmai verseny pojácák legújabb generációjától, a korrupciótól vagy a minőség hiányától és egyáltalán már nem lát semmi érdekeset a versenyek világában? Elképzelhető, hogy egyszerűen úgy mérte fel, még valamit számít a véleménye, és a társaság, akinek szól, hajlandó lesz ezt egyáltalán fontolóra venni? Ez nem tudjuk, talán ő sem számított ekkora visszhangra és retorzióra. Egy digitális silóban élő bolond kesergése, vagy pedig a versenyvilág régi hozzáértő szereplőjének a lesújtó véleménye – valahol ezen a skálán mozognak a reakciók a videóban elhangzottakra.

 

A jelentés tartalma

  • Beágyazott baráti körök és a részlehajlás reális probléma.
  • Nincs valós innováció, a mezőny nem érdekes, pár kiváló munka kivételével igazából visszafele megyünk - a felületi kivitelezése a maketteknek nem üti meg az Euromilitaire 10-15 évvel ezelőtti szintjét sem.
  • Puhányok lettünk, jobban kell igyekezni.

 A fejtegetését a videóban azzal kezdi, hogy megnevezi, milyen nagy problémát jelent sok esetben objektíven kezelni a zsűri feladatát és elvonatkoztatni, vagy adott esetben akár nemet is mondani egy hozzánk közelebb álló személynek. A versenytapasztalata sajnos azt igazolja, hogy sok esetben egyértelmű volt a részlehajlás. SMC-t nem nevezi meg konkrétan, de hogy előjön a téma a verseny értékelésekor, valószinűleg nem véletlen. A verseny eredményeit és az utánna kialakult vitákat figyelve, elég egyértelművé válik hogy a zsűritagok és a díjazottak viszonya gyanúsan kezd családiassá válni, túl sok egybeesés, túl sok klubtárs, üzlettárs, szakmai kolléga, akik ha baj van nyíltan meg is védik a kis hálózatukat két közös vigyorgó szelfi posztolása közben. Nem mondanék neveket, de elég belenézni az aktivitásukba a közösségi médiában.

  A legújabb közösségkedvenc és oszlopos zsűritagunk sikersztorija. A hangulat jó viszont a rutinosabb történelmi makettezőknek feltűnhet a teljes zűrzavar és fogalmatlanság azzal kapcsolatban, hogy mikor jelent meg ez a típusú jármű és festése a fronton. Talán tükrözi a harcjárműves rész jelenlegi állapotát.

A valós inováció hiányát már sokan érzik akik figyelték az elmúlt 10-20 év történéseit vagy részt vettek ezeken a rendezvényeken, mint versenyző, de akár mint szemfülesebb néző. Mike kitér a közösségi média romboló hatására a minőségre, ahol inkább a posztokkal való trükközés, állandó jelenlét és kapcsolatépítés a siker záloga. Ilyen környezetben viszont magas szintű makettek néha elvesznek, nem kizárólag a tömeg izlés különbsége végett, de néha maguk az algoritmusok eltemetik a hébe-hóba posztolókat. Előnyben nagyon kitartó tartalomgyártók egy bizonyos minőséggel, ami nem feltétlenül a verseny minőség lenne.

Alex Clark, aki mindig megfelelően PC, komikusan benevezi a 2005-ös Euromilitairen már bizonyított Jagdtigerjét, kissé feljavított festéssel, de azért rúg egyet ő is Rinaldiba...


2005 Folkestone


 Ugyanaz a makett 2023-ban, kissé felturbózva, más alapon. Ezzel a tempóval nem tudom hogy tundnánk cáfolni Rinaldi szavait

Puhányság

Rinaldi szerint túl puha lett az egész makettezés, túl sok lett az egymás simogatása a versenyszellem is megszűnt. Az előző évtizedekben európai útjai során mindig az érezte évente jön valaki aki olyat tesz le az asztalra ami meghökkentő, de idén már csak a szokásost vélte felfedezni az asztalokon. Ha más nem egy 1/32-es fém Zero felkeltette az érdeklődését. (talán mivel kevés repülővel volt dolga eddig...)

A mester harcjármű kategória zsűrizése

Mike elmondása szerint a három zsűritag első nekifutásra nem talált semilyen arany szintű munkát a mezőnyben, csak szervezői rásegítés után futottak neki újra az egésznek. Lehet ez, és gondolom a szervezés hozzáállása a saját zsűrijéhez is hozzájárult a biztosíték kiveréséhez, amit kicsit súlyosbít a videó megjelenése utáni szervezői fegyelmezés, hogy a zsűri ne gondolkodjon túl sokat, kövesse az utasításokat. Mit mondjak, ismerős a szitu, van ez így több helyen is, visszont nézzük hogy mit sikerült kihozni ebből a "világ legjobb" versenyén:

Stúdiófelvétel egy 1/16 mester aranyról - a szerzőnek semmi kedve nem volt összedolgozni a lánc tagokat és eltüntetni a sorját. Hamarosan kedvenc magazinotokban



Egy díjnyertes felület napjaink mester mezőnyéből - az elég nyakatekert cím az eredménylistán egy MSTA-t rejt, ami talán gyengébb mint hobbiban bronzot kapott társa.


Hát ha már jó makett nem volt, ki kellett választani valamit... Persze szép technikák, bizonyára rengeteg hajlakk, ami Rinaldi mesternek bejön, hiszen a felület kezelés a saját kis specialitása, illetve bubobréka, de azon kívül nem igazán látok semmit, egy eltúlzott weathering, ami még egy 50 éve a múzeumban pihenő példányon is túl sok lenne, talán a figurák némi plusz...
 


Rendezői szempontból tényleg annyira problémás lett volna bevállalni hogy nem születik arany, esetleg megbízni a zsűri munkájában? Szerintem pont fordíva, egy jó figyelmeztetés lett volna a mezőnynek, a többieknek meg üzenet, igen tökösek vagyunk, ha nem teljesít ez a kör, nem kapja meg a díjat, mégiscsak én vagyok a rendező.
 
Már a verseny előtt kisszivárgott a zsűri elosztása a harcjármű kategóriákban, összevetve a helyezettekkel nehéz kizárni az elfogultságot, és úgy rögtön megértjük miért nem mozdul meg nem is fog a jövőben ez az egész sehová...

A zsűri munkái vitrin ugyan kissé üres volt idén, de virtuálisan mindenképp akad egy két munka amit a táblázatban szereplő nevekhez társíthatunk... lehet érdemes lenne elgondolkodni, meg e üti egyátalán bármelyik kategória színvonalát...



Boszorkányüldözés - a profilkép vérbirkái revansot vesznek

"Rinaldi nem is igazán jó ember mert még Nightschiftet sem szereti, pedig az a legjobb fej"

Az egyre intezívebben a digitális térbe vonuló, esetleg szorított élet - fokozottan a Covid évei alatt - kialakított egy érdekes viselkedési mintát, ahol az embereket fanatikus digitális harcba képesek motiválni a médiumok vagy egyes véleményvezérek. Gyakoriak az ilyen olyan jelek, üzenetek, zászlócskák a profilképeken, egyéni vagy kollektív agresszív támadások a más véleményen lévőkkel szemben, de akár azokkal szemben is akik nem hajladóak beleállni az egyik táborba sem. Azt hinné az ember, hogy a Covid pszichózis után, kicsit kinőttünk ebből, megtapasztaltuk hogy nem érdemes mindjárt egy vehemens véleményt alkotni, de nem ez a helyzet. Úgy tűnik ez egy bizonyos embercsoport igényévé vállt, állandó harc, állandó ellenség, állandó mentális feszültség, mindig a képernyőn keresztül.


Így történt ez a videó megjelenése után is, a közvetlenül érintettek rögtön kikérték maguknak az innováció hiányát (inkább mint a többi vádad), és a vérszomjas falka rögtön a megfelelő irányba lett terelve. Kicsit félre rakták a sárga kék kis zászlócskákat, kis szünetet tartottak a szivárványok is. Vesszen Rinaldi. Nem tud, makettezni, nem épít, nem rak figurákat a tankja mellé, 5 éve nem láttam tőle makettet, későn jött meg az előrendelésem, nem szereti Nightshiftet, toxikusan maszkulin, túl kevés a youtube feliratkozója - összeült a rögtönítélő virtuális népbíróság.
 
Nyilván senki sem tökéletes, Rinaldinak van egy stílusa, egy egója, lehet az öntelt vigyora sokaknak kiverte a biztosítékot, de kb most mindenki odaállt hogy rúgjon bele egyet aki az utóbbi 10 évben találkozott a nevével vagy próbálkozott bármivel is makettezésben de legtöbbje nem járt akkora eredménnyel amit fel lehetne mutatni. A legszomorúbb hogy a régi jó haverok akik annak idejéj szintén az ORP módszerrel demózták magukat, publikáltak a könyveiben, hirtelen elfelejtették a közös múltjukat vagy bármiféle szakmai minimumokat. Úgy néz ki ezek olyan körök, ahonnan csak csendben érdemes távozni, a kritika nem igazán tűrt.

 Egy harcjárműves sikersztori - igen ez harcjármű kategória, ne kérdezd hogyan

Bizonytalan jövő

A reakciók hevességéből itélve nehéz megmondani, lesz e valamilyne következménye az eseménysorozatnak. A szervezők és a kritizált szereplők egyértelműen összezártak, a kritikát teljesen elutasították, ami nem túl kecsegtető a jövőre nézve. A jelenlegi irányvonal egy erdő széli, kényelmes hotelban összezárt közösség együtt öregedését vetíti elénk, ahol a régi skillek egyre jobban feledésbe merülnek, viszont a méretarány egyre nagyobb és a saját magunk nagyszerűségének védelme egyre agresszívebb formát ölt. Egyértelmű irányvonal nincs, mi a jó makett, mit akarok a mezőnyömtől? Ki tudja, töltsük meg a hotelt, az mérhető.

Felkel, vagy lenyugszik inkább?



Lehet viszont nincs nagyon más választás, egy tömegrendezvényt tömegből kell összerakni és egy különvéleményt nem biztos hogy figyelembe lehet venni, mivel egy ember csak egy hotelszobát tesz ki, egy like a csoportban, tehát bármi is legyen a véleménye, vagy bármilyen a makettezése, ez a modern térben nem sok vizet zavar. Egy nagy verseny mindig valamilyen szinten ki kell hogy tudja szolgálni a tömegét.

 Optimistább forgatókönyv talán az lenne, hogy a verseny életében eljött a "hordó momentum", ahogy az márt az Euromilitaire cikkben kifejtettük, és akad egy másik kihívó, ahol megpróbálkoznak lehalább az eddigi szint megtartásával, esetleg újabb felállításával, de ez a kihívó harcjárművek terén nem igazán látszik.

A virtualizáció reális kihívás és feladja a leckét a rendezvények szervezőinek is, főleg azoknak, aki egy eltérő, vagy jobb minőségdefiníciót is keresnek .  Ami viszont ezzel együtt jár, az hamarosan sokkal erősebben megjelenhet a makettezésben. Ugyanúgy ahogy Mike-ot már megelőzték az USA-ból importált viselkedésminták, itt is létrejöhet az ellenpólus. A progresszívre a konzervatív válasz, és itt korántsem a makettek minőségéről lesz szó, az attól félek nem is lesz igazán téma.

Egy Eindhoveni mezőnyjátékos elmélkedik: semmibe meredni mekkora "risk taking"?

 

Foto:
facebook
Eastmodels
Primeportal